Systemy klimatyzacyjne oraz grzewcze powinny być maksymalnie wydajne i funkcjonalne. Żeby mogły działać z maksymalną wydajnością, część z nich ma postać systemów kanałowych. Są one wygodne, a przy tym bardzo skuteczne. Urządzeniami generującymi powietrze o wymaganej temperaturze mogą być np. klimatyzatory czy nagrzewnice gazowe.
Jedną z cech kanałowych systemów rozprowadzania powietrza jest większe bezpieczeństwo użytkowania. Żeby nagrzewnice gazowe można było umieścić w przygotowanym kanale, muszą one posiadać system odprowadzania spalin. Są one efektem spalania gazu propan-butan w komorze urządzenia. System odprowadzania minimalizuje prawdopodobieństwo gromadzenia szkodliwych substancji i ich ewentualnego wybuchu.
Systemy kanałowego rozprowadzania powietrza mogą działać na zasadzie transportu powietrza, wody lub gazu. Z tego powodu ich rury są wykonane z trwałych tworzyw odpornych na wysokie, ale i niskie temperatury. Wymienniki stosowane w systemach powinny posiadać automatyczne funkcje regulacji oraz wyłączania się w razie zagrożenia. Nagrzewnice zwykle mają automatyczny zapłon.
W zależności od konkretnego systemu, nagrzewnica kanałowa może ogrzewać jedno bądź więcej pomieszczeń. Generowane przez nią ciepłe powietrzne jest transportowane kanałem i wypuszczane przez kratki nadmuchowe. Każdy kanał nadmuchowi, w którym znajduje się nagrzewnica musi mieć odpowiednią szerokość i pojemność. Od tego zależy prędkość przepływu powietrza oraz stopień hałasu.
Profesjonalnie wykonane kanały sprawiają, że powietrze jest równomiernie rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń. Istotne, by podczas wydmuchiwania powietrza przez kratkę, podlegało ono recyrkulacji i odpowiedniemu mieszaniu. Dzięki temu, w lokum będzie jednakowa temperatura w każdym jego miejscu. Zapewni to wygodę i lepsze samopoczucie osobom w nim przebywającym.